Vojmírova cesta

Hodiny Velkomoravské říše odbíjejí jednu z rozhodujících chvil. Biskupa Metoděje s jeho družinou přepadne na hranicích jednotka franských vojáků a odváží je neznámo kam. Kníže Rastislav se dlouho očekávaných zpráv nedočká...

Mezi zajatci je i mladý Vojmír. Před sedmi lety byl ještě chlapec a prožíval dobrodružství, o kterých vypráví kniha Strážce ohně. Teď je odhodlán podniknout vše, co je v jeho silách, aby osvobodil Metoděje, kterého těžce zkoušená vlast tolik potřebuje. Netuší, kolika nebezpečími bude muset projít. Hodně toho pozná o životě rytířů, učenců a mnichů, než dozraje v muže a najde svou vlastní cestu životem.

Mladí čtenáři a milovníci dobrodružství každého věku budou číst knihu jedním dechem – a zároveň se dozví mnohé o dějinách naší země.

Krátký rozhovor o knize

Jaký je námět knihy Vojmírova cesta?
Námět je dvojí. Ten první je kus historie: válka Východofranské říše s Velkou Moravou, zákeřné zajetí biskupa Metoděje, neuvěřitelná lest knížete Svatopluka... Druhé téma je - dá se snad říci - lidštější. Hlavní hrdina Vojmír je nadaný a vzdělaný mladý muž. V situacích na ostří nože - třeba když jako člen Svatoplukova "vyjednávacího týmu" stojí v Regensburgu tváří v tvář německému králi - si náhle uvědomuje své schopnosti, svou vlastní hodnotu, s úžasem zjišťuje, že si dokáže zjednat respekt vysoce postavených osobností, prožívá radost z významného díla, které se mu podaří vykonat. Tohle téma je věčné: užaslé a vděčné objevování sebe sama, toho, co jsem dostal a jak jsem své schopnosti dokázal rozvinout.